Medeni Kanun uyarınca çiftler anlaşmalı boşanabiliyorlar. Anlaşmalı boşanma, çiftlerin maddi ve manevi her konuda mutabakat sağladığı durumlarda oluyor. Böyle bir durumda da çiftler çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka gibi konularda aralarında bir sözleşme yapabiliyorlar.
DAMGA VERGİSİ
Çiftlerin kendi aralarında yaptıkları sözleşme açısından sıkıntı yok. Çünkü bu tür sözleşmeler “damga vergisinden istisna”. Ancak mahkemeye sunulan boşanma sözleşmelerinde iş değişiyor. Çünkü, resmi bir kurum, noter vb. yerlere sunulan sözleşmeler “damga vergisine tabi” oluyor.
 

Anlaşmalı boşanma olayında boşanan çiftler arasında yapılan sözleşmeler mahkemeye sunuluyor. Mahkemeye sunulan ve belli bir parayı içeren sözleşmeler damga vergisine tabi oluyor.
İBRAZ EDEN ÖDER
Mahkemeye sunulan sözleşme ile doğan damga vergisini, “ibraz edenin ödemesi gerekiyor”. Bu durumda, tam da anlaşmalı boşanırken anlaşmazlık çıkmaması için eşlerin vergiyi birlikte ödemelerinde fayda var!..

 
 

Join Our Mailing List

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Once Weekly Webinar

Free Webinar Once Per Week

Our free webinar runs once per week and is available to anybody who wants to know more about getting started on the road to financial freedom.