Nakit ekonomisi yerine nakitsiz ekonomi kavramı hayatımıza gelişen teknolojiyle girmeye başladı.Nakitsiz ekonominin avantajlarını ve dezavantajlarını irdeleyecek olursak.
1. Nakitsiz ekonominin ilk ve en önemli avantajı kişinin yanında nakit para taşıma zorunluluğunu oradan kaldırmasıdır. Bu durum kişinin cüzdanını çaldırması ihtimalini düşürür. Diğer yandan sıklıkla karşılaştığımız 19,99 TL, 0.99 kuruş gibi fiyatlarla alışveriş yapmayı kolaylaştırır ve tam ödeme yapmayı sağlar. Ek olarak da para sahteciliğini önleyecektir.
2. Kara paranın ve illegal işler için ödenen paranın daha kolay takip edilebilmesidir. Bu tür işlerde nakit para kullanıldığı zaman para banka sisteminin içinden gelmediği için nakit parayı takip etmek güç olur ama elektronik işlemlerin hepsi bankalar aracılığıyla yapılacağı için bu, tüm işlemlerin daha açık olmasını sağlar ve ülke ekonomileri içindeki çürümüşlüğü azaltacaktır.
3. Tüm parasal işlemlerin bankalar ve diğer finans kuruluşları gibi organize yapılardan yapılacağı gerçeğidir. Böylece devletin paradan vergi alması kolaylaşacak ve vergi kaçakçılığı azalacaktır; bu da devletin ülke ekonomisini düzeltmesine yardımcı olacaktır.
4. Nakitsiz ekonominin en büyük dezavantajı ise herkesin finansal işlemlerini dijital ortamlardan yapabileceğini bilmemesidir. Bu durum nakitsiz ekonominin yalnızca kentsel ve yarı kentsel alanlarda sınırlı olmasına neden olmakta ve okuma-yazma oranı düşük, halkın çoğunun kırsal alanlarda yaşadığı büyük ülkelerin nakitsiz ekonomiye geçişini zorlaştırmaktadır. Yani sağlam altyapıların olmaması ve eğitim eksikliği nakitsiz ekonominin dezavantaj olmasına neden olan bir durumdur.
5. Dijital işlemlerin kolay olduğu kadar, nakit işlemlere oranla daha riskli olmasıdır. Bu risk, dijital ödemeler hakkında bilgi sahibi olmayan insanların siber dolandırıcılığa maruz kalmasına veya banka hesaplarının hacklenmesine neden olabileceği için dijital ödemeler hakkında yetersiz bilgi sahibi olan insanlara nakit kullanmak daha cazip gelmektedir.
6. Banka hesabından yapılan ödemeler ve internet bankacılığı işlemleri çoğu ülkede komisyon karşılığı yapılan işlemler olduğu için insanlar dijital para yerine hiçbir komisyon gerektirmeyen nakit parayı tercih ederler. Dijital işlemlerdeki komisyon ücretleri insanların nakitsiz ekonomiyi benimsemesine engel olur.
Yakın bir zaman diliminde bu konu ile ilgili önemli düzenlemeler ve denetimler ile ilgili gelişmelerin yolda olduğunu da sizlere belirtebiliriz.
 
Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği
 
 

Join Our Mailing List

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Once Weekly Webinar

Free Webinar Once Per Week

Our free webinar runs once per week and is available to anybody who wants to know more about getting started on the road to financial freedom.